top of page
LOGO2.png

WARSZTATY MOCY DLA NASTOLATEK

Poczucie własnej wartości u polskich nastolatek jest jedno z najniższych w Europie. 

W Polsce aż 81 proc. dziewczynek nie ma wysokiej samooceny. Następstwa tego stanu rzeczy odbijają się nie tylko na nich samych, ale też na całym społeczeństwie. Dziewczęta z niską samooceną nie angażują się bowiem społecznie (83 proc.), cierpią na zaburzenia odżywiania (78 proc.) lub w inny sposób narażają swoje zdrowie. Z badań wynika, że 89 proc. dziewcząt nie będzie w przyszłości asertywnych i nie będzie bronić własnych decyzji.

Dziewczyny nie są pewne swoich umiejętności, nie wierzą we własną sprawczość, obawiają się marzyć i sięgać wysoko. Powodów tego stanu rzeczy jest mnóstwo, jednym z nich jest brak tzw. role model, czyli wzorów do naśladowania.

 

W polskich podręcznikach brakuje bohaterek kobiecych – odkrywczyń, naukowczyń, badaczek, na których mogłyby się wzorować dziewczynki.

Dlatego przygotowałyśmy Warsztaty Mocy. Spotkania, podczas których uczestniczki nie tylko poznają biografię ciekawych i nieszablonowych kobiet żyjących na przestrzeni wieków, ale też uczą się, jak wzmacniać w sobie cechy takie jak odwaga, asertywność, poczucie sprawczości, konsekwencja etc. 

Zbudowałyśmy nasze warsztaty w oparciu o biografie  niezwykłych kobiet.

Cały cykl obejmuje 5 trzygodzinnych spotkań.

15 godzin wspierania dziewczyńskich mocy - to jest właśnie to, czego brakuje naszym dziewczynom!

1.  Warsztat pierwszy - Wanda Modlibowska. ODWAGA. 

W trakcie tego warsztatu zastanawiamy się, co to jest odwaga, jakie ma znaczenie w życiu. Co dziś znaczy być odważną, ale również - co mnie hamuję, by taką się stać. 

2. Warsztat drugi - Julia Woykowska. MEDIA. 

W trakcie warsztatu zastanawiamy się, jak media kreują naszą rzeczywistość. Jaki obraz kobiet przedstawiają? Czy znajduję w mediach - tradycyjnych i społecznościowych - takie kobiece postaci, które są dla mnie wzorem i inspiracją? Uczymy się krytycznie spoglądać na przekaz, którym jesteśmy bombardowane. 

3. Warsztat drugi - Zofia Tułodziecka. MOJE SUPERMOCE. 

Każda z nas ma super moce. Każda. Tylko czasami trudno je odkryć. Podczas warsztatu zastanawiamy się, do czego mamy naturalne predyspozycje, a co przychodzi nam z trudem. Wyobrażamy sobie, co będziemy robić za 30 lat. D

4. Warsztat czwarty - Izabella Działyńska. SZTUKA 

Sztuka jest ważna, chociaż polska szkoła traktuje ją po macoszemu. Sztuka pozwala się rozwijać, inaczej spojrzeć na rzeczywistość, obcować z pięknem. Wyzwala też kreatywność - umiejętność bardzo potrzebną w dziesiejszym świecie. Porozmawiamy o sztuce, kobietach artystkach i... same się nimi staniemy. 

5. Warsztat piąty. Zofia Moraczewska. LIDERKA. 

Dlaczego tak niewiele kobiet zajmuje się działalnością polityczną? Przecież politycy mają moc zmieniania świata, czyżby kobiety tego nie potrafiły? Jakie cechy mają te liderki, które umiały przekonać do swoich idei i porwać tłumy, a w konsekwencji zmienić świat?

A tak same uczestniczki opowiadają o warsztatach:

 

- Najbardziej przydatne dla mnie były sposoby radzenia sobie ze stresem. Poznałam tez dużo ciekawych informacji o kobietach z Wielkopolski,

- Odważny też może mieć słabość; klucz do sukcesu to współpraca; każdy jest inny mimo że niby podobno tacy sami; trzeba iść za swoją pasją,

- Przydadzą mi się sposoby radzenia sobie ze stresem, z niepewnością oraz akceptacją siebie,

- Przydały mi się wskazówki dotyczące wystąpień publicznych i to w jaki sposób powinniśmy radzić sobie ze stresem,

- Bardzo się cieszę, że poznałam siebie. Teraz wiem, jakie mam priorytety!

bottom of page