
WARSZTATY MOCY DLA NASTOLATEK
Poczucie własnej wartości u polskich nastolatek jest jedno z najniższych w Europie.
​
W Polsce aż 81 proc. dziewczynek nie ma wysokiej samooceny. NastÄ™pstwa tego stanu rzeczy odbijajÄ… siÄ™ nie tylko na nich samych, ale też na caÅ‚ym spoÅ‚eczeÅ„stwie. DziewczÄ™ta z niskÄ… samoocenÄ… nie angażujÄ… siÄ™ bowiem spoÅ‚ecznie (83 proc.), cierpiÄ… na zaburzenia odżywiania (78 proc.) lub w inny sposób narażajÄ… swoje zdrowie. Z badaÅ„ wynika, że 89 proc. dziewczÄ…t nie bÄ™dzie w przyszÅ‚oÅ›ci asertywnych i nie bÄ™dzie bronić wÅ‚asnych decyzji.
​
Dziewczyny nie sÄ… pewne swoich umiejÄ™tnoÅ›ci, nie wierzÄ… we wÅ‚asnÄ… sprawczość, obawiajÄ… siÄ™ marzyć i siÄ™gać wysoko. Powodów tego stanu rzeczy jest mnóstwo, jednym z nich jest brak tzw. role model, czyli wzorów do naÅ›ladowania.
W polskich podrÄ™cznikach brakuje bohaterek kobiecych – odkrywczyÅ„, naukowczyÅ„, badaczek, na których mogÅ‚yby siÄ™ wzorować dziewczynki.
Dlatego przygotowaÅ‚yÅ›my Warsztaty Mocy. Spotkania, podczas których uczestniczki nie tylko poznajÄ… biografiÄ™ ciekawych i nieszablonowych kobiet żyjÄ…cych na przestrzeni wieków, ale też uczÄ… siÄ™, jak wzmacniać w sobie cechy takie jak odwaga, asertywność, poczucie sprawczoÅ›ci, konsekwencja etc.
​
Zbudowałyśmy nasze warsztaty w oparciu o biografie niezwykłych kobiet.
Cały cykl obejmuje 5 trzygodzinnych spotkań.
15 godzin wspierania dziewczyńskich mocy - to jest właśnie to, czego brakuje naszym dziewczynom!
​
1. Warsztat pierwszy - Wanda Modlibowska. ODWAGA.
W trakcie tego warsztatu zastanawiamy siÄ™, co to jest odwaga, jakie ma znaczenie w życiu. Co dziÅ› znaczy być odważnÄ…, ale również - co mnie hamujÄ™, by takÄ… siÄ™ stać.
​
2. Warsztat drugi - Julia Woykowska. MEDIA.
W trakcie warsztatu zastanawiamy siÄ™, jak media kreujÄ… naszÄ… rzeczywistość. Jaki obraz kobiet przedstawiajÄ…? Czy znajdujÄ™ w mediach - tradycyjnych i spoÅ‚ecznoÅ›ciowych - takie kobiece postaci, które sÄ… dla mnie wzorem i inspiracjÄ…? Uczymy siÄ™ krytycznie spoglÄ…dać na przekaz, którym jesteÅ›my bombardowane.
​
3. Warsztat drugi - Zofia Tułodziecka. MOJE SUPERMOCE.
Każda z nas ma super moce. Każda. Tylko czasami trudno je odkryć. Podczas warsztatu zastanawiamy się, do czego mamy naturalne predyspozycje, a co przychodzi nam z trudem. Wyobrażamy sobie, co będziemy robić za 30 lat. D
​
4. Warsztat czwarty - Izabella Działyńska. SZTUKA
Sztuka jest ważna, chociaż polska szkoła traktuje ją po macoszemu. Sztuka pozwala się rozwijać, inaczej spojrzeć na rzeczywistość, obcować z pięknem. Wyzwala też kreatywność - umiejętność bardzo potrzebną w dziesiejszym świecie. Porozmawiamy o sztuce, kobietach artystkach i... same się nimi staniemy.
​
5. Warsztat piÄ…ty. Zofia Moraczewska. LIDERKA.
Dlaczego tak niewiele kobiet zajmuje siÄ™ dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… politycznÄ…? Przecież politycy majÄ… moc zmieniania Å›wiata, czyżby kobiety tego nie potrafiÅ‚y? Jakie cechy majÄ… te liderki, które umiaÅ‚y przekonać do swoich idei i porwać tÅ‚umy, a w konsekwencji zmienić Å›wiat?
​
A tak same uczestniczki opowiadajÄ… o warsztatach:
- Najbardziej przydatne dla mnie były sposoby radzenia sobie ze stresem. Poznałam tez dużo ciekawych informacji o kobietach z Wielkopolski,
- Odważny też może mieć sÅ‚abość; klucz do sukcesu to wspóÅ‚praca; każdy jest inny mimo że niby podobno tacy sami; trzeba iść za swojÄ… pasjÄ…,
- Przydadzą mi się sposoby radzenia sobie ze stresem, z niepewnością oraz akceptacją siebie,
- PrzydaÅ‚y mi siÄ™ wskazówki dotyczÄ…ce wystÄ…pieÅ„ publicznych i to w jaki sposób powinniÅ›my radzić sobie ze stresem,
- Bardzo się cieszę, że poznałam siebie. Teraz wiem, jakie mam priorytety!



